Jablká: musíme ich dobre zošrotovať, čím jemnejšie, tým lepšie prebehne kvasenie. Môže sa použiť cukor, ideálne 100kg ovocia – 1kg cukru. Ak už sa rozhodnete podporiť kvasenie cukrom, najprv si ho rozpustite v 3-5l vody (nikdy ho len tak nesypte), až potom nalejte do nádoby (suda) a dobre premiešajte.
Hrušky: tu platí to isté ako pri jablkách. Dobre zošrotovať, cukor sa môže aj nemusí pridať. Kvalitné šrotovanie zaistí, že medzi ovocím nebude vzduch.
Slivky: slivky dobre popučíme POZOR! bez kôstiek (jadra). Keď slivky necháme celé, šupka zabraňuje uvoľňovaniu cukru a následnú premenu na alkohol, o čo vlastne ide pri všetkých druhoch ovocia. Môžme použiť med, ktorý taktiež rozpustíme v letnej vode, a zamiešame do kvasu, vznikne zaujímavá chuť (100kg ovocia-1kg medu).
Marhule, broskyne, čerešne: tu takisto platí dobre popučiť (bez kôstiek).
Hrozno: bobule musíme oddeliť od kostrniek a taktiež popučíme.
Pri každom ovocí dodržujeme: všetky stopky, listy, konáriky, hlinu dávame preč, ovocie musí byť čisté, zdravé a dozreté.
Nádoby plníme na 80% preto, že prvé kvasenie je „búrlivé“ a zväčšuje sa objem. Tým, že dáme kvasu do nádoby menej, zabránime jeho vytečeniu. Veľmi dôležité je, naplniť nádobu (sud) na jeden krát, nie po častiach, narušili by sme kvasenie. Ďalšou podstatnou súčasťou je teplota v miestnosti, mala by byť 15-20 stupňov, ideálne stála, vtedy je kvasenie plynulé. Nádoby s kvasom je dobré položiť na polystyrén alebo drevené dosky, odizolovať ich, aby kvas „neprechladol“ , čiže chlad od podlahy by mohol narušiť plynulosť kvasenia.